Latvijas Antroposofiskās biedrības mājaslapa

Antroposofija praksē - Ritmiskā masāža

Antroposofija praksē - Ritmiskā masāža

09. {. 2014.

Ritmiskā masāža

Dārgie draugi! Gribu jums pastāstīt par jaunu masāžas metodi, kas ir oficiāli reģistrēta Latvijā kā medicīniskā tehnoloģija. 

Tā ir ritmiskā masāža, par kuras radītāju tiek uzskatīta holandiešu ārste Ita Vegmane. Metode sāka attīstīties pagājušā gadsimta sākumā un šobrīd tiek veiksmīgi pielietota praksē visā pasaulē. 

Kāpēc tāds nosaukums – ritmiskā masāža? Jo tās pamats ir ritms – tas, kas cilvēka veselībā spēlē noteicošo lomu. Ja uzmanīgi palūkojamies uz savu dzīvi, varam redzēt, ka visu, ar ko mēs saskaramies un ko pārdzīvojam kā cilvēki, pavada ritms. Piemēram, pats vienkāršākais – diena un nakts, gadalaiki, nedēļas ritms, darba un atpūtas ritms, elpošana, sirdspuksti utt. Ņemiet vērā, ka jebkurš ritma traucējums nes sevī ko anormālu, slimīgu... kā dabā, tā arī pašā cilvēkā. 

Kas tad ir ritms? Tā ir atšķirīgu stāvokļu nomaiņa, kas, turklāt, nav stingri noteikta. To var labi redzēt, par piemēru ņemot dienu un nakti. Nakts nekad nenomaina dienu vienā mirklī. Starp tumsu un gaismu vienmēr ir pārejas stāvoklis: saullēkts un saulriets. Tātad ritms nav mehānisks lielums, bet gan kaut kas dzīvs. Ritms ir pašas Dzīves izpausme. Tajā slēpjas gan cilvēka, gan pašas dabas dziedināšanas spēki .

Cilvēks – tā ir ļoti sarežģīta, smalki radīta būtne. Viņa orgāni un sistēmas darbojas pēc noteikta ritma. Un mēs visi esam saistīti ar Dabu. No vienas puses mēs esam atšķirīgi, pēc saviem ritmiem dzīvojoši, no otras puses – mēs esam atkarīgi no dabas ritmiem, un mums tiem ir jāpielāgojas. Mēs nevaram ziemā valkāt tās pašas drēbes, ko vasarā.

Bieži var dzirdēt, ka cilvēks ir noguris, ka viņš ir izsities no ritma. Piemēram, darbā ir uzdots sarežģīts pasūtījums kā dēļ ir jāstrādā bez pārtraukuma. Pēc šāda projekta pabeigšanas viņam ir nepieciešams laiks, lai atjaunotos, citādāk organisms var ‘sabojāties’. Vai, piemēram, students, kas vairākas naktis pēc kārtas neguļ, lai sagatavotos eksāmeniem... Sesijas beigās šāds students izskatās noguris un apātisks, jo pielicis daudz spēka, lai sagrautu savu organismu. Un tagad ir nepieciešams atjaunot pareizo miega un nomoda, darba un atpūtas ritmu...

Un to var redzēt visur – mūsdienu civilizācija nes līdzi procesus, kas svešādi ietekmē normālus dzīves ritmus. Šodien praktiski neviens strādājošs cilvēks neņem 4 nedēļu atvaļinājumu, bet – 4 nedēļas jeb 28 dienas ir īpašs ritms. Daudzi dzīves procesi organismā norisinās tieši 4 nedēļu ritmā (pilnīga rētu sadzīšana, mēnešreižu cikls utt.). Lai cilvēks normāli atpūstos pēc saspringta darba, ir nepieciešamas kā minimums 4 nedēļas. Vēl labāk – 6. Pirmajā nedēļā cilvēks pierod pie jaunā atpūtas ritma, otrajā nedēļā iestājas krīze, un tikai ar trešo nedēļu sākas atpūta. Un lai pilnvērtīgi atjaunotos, ir nepieciešamas 4 nedēļas. Daudz jūs zināt tādus cilvēkus, kuri var atļauties ņemt mēneša atvaļinājumu? Daudzi vispār gadiem ilgi strādā bez atvaļinājumiem. Un vēl tad klāt pielieciet šeit hronisku stresu, saulainu dienu trūkumu, vispārējus ēšanas, miega un citu režīmu traucējumus – un jūs redzēsiet objektīvu mūsu haotiskās dzīves bildi. Bet haoss, kā jau tas ir zināms neko labu mums nedod.

Un tad rodas jautājums – ko darīt? Nestrādāt mēs nevaram! Dzīvot bez stresa arī nesanāk. Mēneša atvaļinājumam darba devēja nepiekrīt. Atbilde ir viegla vārdos, bet ne realizēšanā. Mūsu nesakārtotajā dzīvē ir jāienes ritms. Kā to izdarīt? Te ir daudz iespēju. Un katrs to izlems individuāli, vadoties no savām iespējām. 

Un tāpēc pastāv ritmiskās masāžas procedūra, kas var uzreiz atrisināt vairākas ar ritma traucējumiem saistītas lietas. 

Sāksim ar vieglāko. Pieņemsim, ka jums nepieciešami 8 ritmiskās masāžas kursa seansi. Arī seansiem ir noteikts ritms, piemēram, 2 reizes nedēļā no teiktā dienā, vislabāk – vienā un tajā pašā laikā. Tas nozīmē, ka mēneša laikā cilvēks pierod pie tā, ka sev – mīļajam – var veltīt 2 stundas nedēļā. Jau tas vien, ka parādās ritms speciālista apmeklēšanai, iedarbojas pozitīvi. 
Tālāk, pati procedūra. Masāžas seanss notiek klusumā. Cilvēkam, kurš vienmēr steidzas, kurš vienmēr kaut ko runā, tiek dota iespēja atbrīvoties un izbaudīt pilnīgu atpūtu. Procedūra ilgst 1 stundu, pati masāža aizņem 35-40 minūtes, pēc kā ir noteikti nepieciešams neliels miera periods – lai labāk sajustu masāžas ārstnieciskās iedarbības efektu. Tajā brīdī cilvēks iegrimst pārejas stāvoklī – starp miegu un nomodu. Īsas atpūtas vai miega (reizēm pietiek par ar 5 minūtēm) iedarbība ir atsvaidzinoša un atveseļojoša. 

Tagad nedaudz par ritmiskās masāžas tehniku. Kur gan slēpjas šīs metodes būtība? Masāža līdzinās klasiskajai masāžai, bet galvenais ir tas, ka šeit tiek uzsvērts ritms! Masieris uz pacienta fiziskā ķermeņa veido ritmu, kas pozitīvi ietekmē audus, ienesot tajos elpošanu. Ar īsām pauzēm it kā nomainās audu un muskuļu saraušanās un atslābināšanās fāzes. Ritmiskās masāžas pieskāriens ir plūstošs, nesteidzīgs. Tā ir kā saruna starp pacienta ķermeni un masiera rokām. Šāda tehnika masiera rokas padara īpaši jūtīgas, jo parādās laiks ķermeņa fiziskā, šķidruma un siltuma stāvokļa diagnostikai. Pieskāriens nekad nerada sāpes. Slimās ķermeņa vietas vienmēr tiek masētas maigāk un saudzīgāk. Cilvēkam kļūst labāk jau pēc pirmā seansa. Daudziem ir radies priekšstats, ka, jo spēcīgāk ķermenis tiek masēts, jo labāks būs efekts. Tas ne vienmēr ir tā, daudzos gadījumos iedarbība pat ir pretēja. Cilvēka organisms vidēji sastāv no 70% šķidruma. Lai virzītu šķidrumu, daudz spēka nevajag. Ir tikai jāzina šķidruma virzīšanas likumi, un tie jāievēro. Tad masāžas iedarbība būs fizioloģiski pareiza un galvenais, šāds stāvoklis kļūst par ķermenim zināmu, saprotamu valodu. Bet mūsu ķermenis, kā jau tas ir labi zināms, ir mūsu dvēseles svētnīca. 

Gan ķermenim, gan dvēselei procedūras laikā ir silti un ērti, jo atslābinās tikai tā ķermeņa daļa, kas tiek masēta. 

Ritmiskajai masāžai ir vairāki pieskāriena paņēmieni, bet tie visi ir plastiski un noapaļoti, līdzīgi ūdens plūduma formām dabā.  Tas vielām ļauj labāk uzsūkties, nekā jebkādā citā to uzklāšanas veidā.

Vielas, kas tiek lietotas uz ķermeņa ārstnieciskās procedūras laikā, ir tikai dabīgas izcelsmes. Tās ir Weleda, Wala masāžas eļļas un smēres. Šo ražotāju revolucionārā pieeja ārstniecisko preparātu apstrādē un pagatavošanā ļauj saglabāt augu dzīvās īpašības tādā veidā, ka nav nepieciešams lietot konservējošas sintētiskās vielas. Starp citu, tieši ritms ir ienests kā galvenais princips augu apstrādāšanā, gan audzēšanas, gan novākšanas fāzē. Augu bioloģiskā aktivitāte pēc dažādiem ritmiski organizētiem ražošanas procesiem praktiski atbilst 100% bioloģiskai dzīvā auga aktivitātei. Tas ir patiesi Brīnums!

Un tagad iztēlojieties, ka šādas dzīvās substances, kas sevī nes Saules dzīvi, gaismu n siltumu, tiek lietotas uz cilvēka ķermeņa. 

Līdzīgs ir jāārstē ar līdzīgu. Dzīvais ir jāārstē ar dzīvo. Šajā slēpjas viens no pārsteidzošajiem ritmiskās masāžas ārstniecības efektiem. 

Eļļas un ziedes tiek izvēlētas katram individuāli. Tas nozīmē, ka terapija būs unikāla. Nav vienādu cilvēku. Katrs ir unikāls kā personība!

No ritmiskās masāžas viedokļa cilvēks – tā ir vesela, nedalīta sistēma. Cilvēks – tas nav tikai fiziskais ķermenis, tas ir unikāls radījums, kam ir ķermenis, dvēsele un gars. Un tikai ar godbijīgu attieksmi var tuvoties šim Dievišķajam radījumam. Mūsu fiziskās kaites – tā ir tikai daļa aisberga. Mums ir labi pazīstams termins ‘psihosomatika’. Vienkārši runājot, visas mūsu jūtas un emocijas, katra no tām atstāj pēdas mūsu ķermenī. Un ķermeņa slimības parādīšanās – tas jau ir galējais redzamais process, kurš neiesākās tikai vakar. Jebkāda ārējās vides ietekme atstāj pēdas mūsu ķermenī: gan apzinātā, gan neapzinātā. Mēs taču esam dzīvas, jūtošas būtnes! Mēs dzīvojam sarežģītā laikā, kad ikvienam no mums trūkst uzmanības un mīlestības. Un šī masāža caur izmantojamajiem preparātiem mūsu fiziskajā, ēteriskajā un astrālajā ķermenī  ienes Gaismu un Mīlestību.

Šī masāža noder visiem: sākot ar zīdaiņiem līdz sirmgalvjiem. Ritmisko masāžu var izmantot gan kā mērķtiecīgu ārstniecisko procedūru, gan profilaksei. Masāža ir ļoti laba bērniem. Viņiem ir īpaši svarīgi sajust drošību un siltumu. Ja bērni jautā vecākiem, kad viņi atkal varēs iet uz ritmisko masāžu, tad tas ir tā vērts.

Ja nu ir kāds iemesls, kāpēc masāža nav ieteicama, tad var pielietot tā saucamo ritmisko ierīvēšanu – ritmisku ķermeņa virsas apļveida masēšanu, kas tiek uzskatīta par universālu ārstniecisko metodi. Vienīgais iemesls to nedarīt – ja pacients to nevēlas.

Pacientiem raksturīgs stāvoklis pēc ritmiskās masāžas:
- Mazināti saslimšanas simptomi, sāpes  vai diskomforts.
- Viegluma sajūta.
- Iekšējās harmonijas sajūta.
- Kopējās pašsajūtas uzlabošanās.
- Spēku pieplūdums, darbaspēju pieaugums.
- Siltuma un aizsargātības sajūta.
- Labāks miegs.
- Labāka noturība pret stresu.
- Rodas spēks, lai risinātu sociālās sfēras problēmas.

 Irīna Šilova.

« Atpakaļ


Mūsu draugi

© Latvijas Antroposofiskā biedrība, 2004-2010. Materiālu pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta.